Робота в Німеччині за тимчасовим захистом

  • Кого випускають як біженця?
  • Як виїхати закордон?
  • Що робити по приїзду в Німеччину?
  • Статус біженця чи статус тимчасового захисту?
  • Де знайти житло?
  • Робота в Німеччині: як офіційно працевлаштуватися?

Кого випускають як біженця?


Наразі обмежують виїзд тільки чоловікам з 18 до 60 років через військовий час, але є винятки.

Категорії чоловіків, які можуть виїхати за кордон:
  • ті, хто має відстрочку від призову та постановку на спеціальний військовий облік;
  • чоловіки, які отримали "білий квиток" та не придатні до проходження військової служби;
  • ті, хто має трьох та більше дітей ВІКОМ ДО 18 років;
  • батьки дітей-інвалідів віком до 18 років або дітей-інвалідів I та II групи до 23 років;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки, які виховують дітей-сиріт до 18 років;
  • ті, хто доглядає недієздатних людей за відсутності іншого опікуна.
Для проходження кордону у вас має бути на руках документ, що підтверджує вашу належність до тієї чи іншої категорії.

Як виїхати закордон?


Під час перетину кордону ви маєте надати біометричний або закордонний паспорт старого зразку.

Для міграції в Європу, українці можуть в'їхати за внутрішнім документом (для дорослих) і за свідоцтвом про народження (для дітей). Але у такому разі людина не зможе пересуватися Євросоюзом й повинна буде оформити статус біженця. Це стосується всіх осіб, які перебували на території України 24 лютого. Правило поки що діє до 23 травня 2024 року.

Найбільш поширений варіант – приїхати до Німеччини на поїзді. Вони йдуть зі станцій в Гдині, Познані, Варшаві, Пшемислі, Кракові і Вроцлаві в Польщі, з Будапешта в Угорщині і з Праги в Чеській Республіці. Більшість поїздів з Польщі прямують до Берліна, проте деякі йдуть і до Франкфурта на Одері, Котбуса і Ганновера. З Будапешта вони їдуть через Відень в Мюнхен, Нюрнберг або Пассау, а з Праги в Дрезден.

Для українців проїзд на поїзді безкоштовний, квиток не потрібен. Під час проїзду волонтери надають харчування, медичну допомогу та всі необхідні речі аж до зарядки для телефону. На вокзалі ви можете звернутися до поліцейських, якщо відчуваєте, що вам потрібна допомога.

Якщо ви хочете поїхати в інше місто, ви можете придбати безкоштовний квиток на вокзалі і відправитися в Бельгію, Данію, Францію, Люксембург, Нідерланди, Австрію, Польщу, Швейцарію, Словаччину, Чехію і Південний Тіроль. Також іноді волонтери розвозять українців в інші федеральні землі, щоб Берлін не відчував перенасичення біженцями.

Що робити по приїзду в Німеччину?


Влада країни попереджає, що відразу після прибуття в Берлін українцям необхідно звернутися в намет під назвою "Welcome Hall Land Berlin" на площі Washingtonplatz перед будівлею вокзалу. Там вам допоможуть з їжею, медикаментами і житлом, а також скоординують ваші подальші дії.

У центрі прибуття вам зроблять тест на коронавірус, а потім зареєструють. Також українці отримують набір засобів особистої гігієни, триразове харчування та кімнату для ночівлі. Варто пам'ятати, що реєстрація - поняття, не тотожне отриманню статусу біженця. Українці можуть перебувати на території країни без нього.

Також біженцям у Німеччині надаються такі основні види допомоги та фінансової підтримки:
  • гроші на кишенькові витрати в таборах біженців;
  • натуральні виплати;
  • оплата житла та інших фактичних витрат;
  • соціальні допомоги.
Кожному іноземцю видаються гроші на кишенькові витрати - 135 євро для дорослого, для пар - 244 євро, а за кожну дитину вони отримують додатково 80 євро.

У центрі прибуття на вокзалі часто є співробітники, які розмовляють рiдною мовою. Там же ви зможете погодувати або переодягнути дитину, отримати просту їжу та напої.

Вам можуть підказати, як дістатися ваших знайомих/родичів/волонтерів, які готові вас прихистити в себе.
Які документи треба отримати:

1. Родичi/знайомі або волонтери які дали вам житло на перший час - повиннi пiдписати документ, що зараз ви проживаєте з ними, з цим документом ви можете піти до Ратхаусу у місці вашого знаходженння та отримати тимчасову прописку в Німеччині.

2. Дозвіл на роботу у міграційній службі. Із документiв знадобиться ваша тимчасова прописка та паспорт (внутрішній чи закордонний).

3. За потреби, необхідно заповнити бланк на соціальну допомогу, тобто на грошову допомогу від держави для покриття витрат на проживання та харчування.

Ця допомога надається вам поки ви не працевлаштовані у Німеччині, як тільки ви працевлаштовуєтеся - допомога анулюється, бо ви зможете покривати усі необхідні витрати самостійно, без допомоги держави, це цілком реально

Статус біженця чи статус тимчасового захисту?


Подати документи та зареєструватись як біженець можна прямо на кордоні. Оформлення цього статусу може тривати до пів року.

На цей час у людини забирають документ, який посвідчує особу, і видають тимчасову посвідку, яка дає право на перебування та допомогу (житло, речі, ліки) у країні, де оформлюється статус біженця. Працювати у такому разі людина не зможе.

Крім статусу біженця, Євросоюз уперше надає так званий "тимчасовий захист". Закон про нього Рада ЄС ухвалила 4 березня. Громадяни України та особи, які втікають від війни в Україні, можуть перебувати на території ЄС впродовж одного року. Якщо війна триватиме довше, термін можуть подовжити до трьох років.
Директива про тимчасовий захист надає право на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей.

Проте цей механізм діє не в усіх країнах ЄС. Статус тимчасового захисту не розповсюджується на Данію та країни, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС - Швейцарію, Норвегію, Ліхтенштейн та Ісландію.

Де знайти житло?


До 22 травня українці з біометричними паспортами можуть перебувати у Німеччині в рамках безвізового режиму. Коли спливуть 90 днів з моменту нападу Росії на Україну, можна буде подати заяву на захист відповідно до §24 Закону про правовий статус іноземних громадян, щоб надалі легально перебувати у Німеччині. Таким чином, до 22 травня українці можуть знімати житло або мешкати у друзів чи знайомих, де їм заманеться. Після цієї дати біженцям може бути заборонено змінювати місце проживання.

Пропозицій тимчасового житла від готових допомогти німців доволі багато, зокрема, на найбільшій платформі для пошуку житла Unterkunft-Ukraine. Важливо розуміти, що більшість пропозицій - короткострокові. Люди надають кімнату у себе вдома, але зазвичай важко розраховувати, що люди, хоч і дуже чуйні, прийматимуть у себе вдома біженців - тим більше не знаючи мови - довше ніж місяць-півтора. А за цей час треба знайти довгострокове житло, в іншому разі - гуртожиток.

1. Якщо вам потрібне тимчасове житло у Німеччині та зокрема в Берліні, звертайтеся, будь ласка, до Центру прийому біженців. який знаходиться за адресою: Oranienburger Straße 285, 13437 Berlin-Reinickendorf. Зупинка громадського транспорту (метро та міська електричка): S- und U-Bahnhof Karl-Bonhoeffer-Nervenklinik. Українські біженці мають право на безкоштовний проїзд у міських автобусах, метро та міській електричці (при перевірці потрібно буде лише показати паспорт, тому носіть, будь ласка, свій паспорт завжди з собою). Також з головного вокзалу міста Berlin Hauptbahnhof курсують шатли до Центру прийому біженців.

2. На сайті Unterkunft Ukraine можна як надати, так і отримати тимчасове житло для перебування в Німеччині. Для цього потрібно надіслати заявку через спеціальну форму на сайті. Для того, щоб знайти житло для себе та своєї родини вибирайте мову UA вгорі зліва та перед заповненням і відсиланням заявки обов’язково прочитайте інформацію внизу сторінки під заголовком «Житло».


3. Immoscout24 - один найбільших сайтів у Німеччині з пошуку житла для зйому. Його власники також допомагають українцям та створили окрему сторінку для людей, які шукають тимчасове житло у Німеччині. Список, який ви бачите за посиланням внизу – це пропозиції окремих людей у Німеччині для українських біженців. Деякі пропонують житло безкоштовно, деякі за гроші (ціна може стояти pro Woche: за тиждень, pro Monat: за місяць). Зверніть увагу, що багато власників житла також хочуть отримати Kaution (див. інформацію вище).


4. Компанія Airbnb пропонує житло для 100.000 українців в біді. Поки що на сайті не можна залишити запит як приватна особа, житло надається через гуманітарних партнерів. Будь ласка, звертайтеся з цього приводу до волонтерів та ваших координаторів. Або в Центр прийому біженців, який знаходиться за адресою: Oranienburger Straße 285, 13437 Berlin-Reinickendorf (див. інформацію у пункті 1, вище).

Які ще є ресурси для пошуку житла біженцям? Ось деякі з них:

icanhelp.host
mapahelp.me
host4ukraine.com
ukrainetakeshelter.com

Робота в Німеччині: як офіційно працевлаштуватися?


Доступ до ринку праці та як швидко ви зможете його отримати, залежить від вашого правого статусу.

Так, статус біженця (статус міжнародного захисту) не дає права на працевлаштування, поки триває процедура його оформлення.
Щоби якомога швидше влаштуватися на офіційну роботу, переселенці з України мають спочатку зареєструватися за місцем перебування й отримати статус тимчасового захисту.

Вирішальним фактором у працевлаштуванні у Німеччині є знання іноземних мов (німецька, англійська).
Кандидатам, віком від 50 років пошук роботи може стати складним процесом, враховуючи вимоги ринку праці.

Наша компанія радо надає допомогу з
· працевлаштуванням;
· житлом;
· оформленням потрібних документів.
Маєте запитання? -
Переходьте в наш чат-бот в телеграмі, який відповість на всі Ваші питання: