Тимчасовий захист в Нідерландах та робота дя українців

 • Умови перебування в Нідерландах
 • Вимоги до тимчасового захисту у Нідерландах
 • Документи, які вам потрібні
 • Робота в Нідерландах
 • Де знайти житло?

Умови перебування в Нідерландах


Статус біженця в Нідерландах вимагати не потрібно, та це й неможливо. Влада оголосила мораторій на 6 місяців на запит статусу біженця та будь-які дії щодо нього.

Натомість, як і в інших країнах ЄС, для українців нині діє статус тимчасового захисту (Tijdelijke beschermingsrichtlijn).

Перебуваючи у цьому статусі, українським біженцям можна буде працювати, навчатися, отримувати соціальний та медичний захист. А дітям – ходити до дитячого садка та школи.

Вимоги до тимчасового захисту у Нідерландах


Директива про тимчасовий захист дає вам право на прийом і медичне обслуговування. І виховання неповнолітніх дітей. А також можливість працювати в Нідерландах. Якщо на вас поширюється дія директиви, ви можете залишатися в Нідерландах до 4 березня 2024 року. У Нідерландах на вас поширюватиметься дія директиви, якщо одна з наведених нижче ситуацій стосується вас.

 • Ви залишили Україну після 26 листопада 2021 року.
 • Ви виїхали з України до 27 листопада 2021 року. І на той час ви перебували в Нідерландах довше, оскільки мали дозвіл на проживання або подали заяву на притулок. Ви можете довести, що були в Нідерландах до 27 листопада 2021 року, а не в іншій країні ЄС.

Документи, які вам потрібні


Місцева рада повинна знати, хто ти і звідки. Тому для того, щоб мати можливість зареєструвати вас, від вас потрібна низка документів. Ці документи:

 • Паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
 • Посвідка на проживання в Україні, дійсна на 23 лютого 2022 року (якщо ви не українець).
Місцева рада перевірить, чи є у вас вказані документи. Що якщо у них є сумніви щодо ваших документів? Тоді місцева рада зв’яжеться з IND. Можливо, будуть проведені додаткові дослідження, щоб точно знати, хто ви і звідки. Тоді ви ще не можете зареєструватися в мерії. Навіть якщо члени вашої родини мають українське громадянство.

Робота в Нідерландах


Кожен, на кого поширюється Директива про тимчасовий захист, може працювати в Нідерландах без дозволу на роботу (нідерландською: tewerkstellingsvergunning або twv). Це означає, що роботодавець не повинен вимагати для вас дозвіл на роботу. Звільнення від дозволу на роботу поширюється на всю роботу за наймом. Вам знадобиться трудовий договір з роботодавцем. Ви також повинні відповідати таким вимогам:

 • Ви підпадаєте під дію Директиви про тимчасовий захист. В такому випадку, ми радимо вам зареєструватися в місцевій раді, якщо ви підпадаєте під дію директиви.
 • У вас є доказ місця проживання, який підтверджує, що вам дозволено перебувати в Нідерландах. Як доказ ви отримаєте наклейку або картку від IND.

Вимоги щодо звільнення також застосовуються, якщо ви хочете працювати волонтером. Тоді організація, де ви хочете працювати, повинна подати запит на декларацію волонтера від UWV. Ви також можете працювати як стажист, якщо ви, ваш роботодавець і ваша школа підписали контракт на стажування. Twv потрібен, якщо ви хочете працювати як самозайнята особа.

Де знайти житло?


Є два шляхи отримати житло.

Перший шлях: звернутися в одну з офіційних локацій прийому переміщених осіб з України. На місці ви зможете розпочати процес реєстрації по приїзду. Ваші основні потреби (прихисток, сон, харчування, медичне обслуговування) будуть гарантовано задоволені.

Ось адреси існуючих центрів:

 • Ейндговен/Eindhoven.
Адреса: Kronehoefstraat 85, 5612 HL Eindhoven
Працює цілодобово.

 • Роттердам/Rotterdam (нова адреса; попередній центр був у Wiedewaal).
Адреса: Max Euwelaan 1, 3062 MA Rotterdam
Працює цілодобово.

 • Сволген/Swolgen (цей центр переїхав сюди з Керкраде/Kerkrade, а до цього був у Гелен/Geleen, ще раніше у Маастріхт/Maastricht)
Адреса: Jan van Swolgenstraat 44 (старе приміщення початкової кшоли), Swolgen.
Працює цілодобово, але вночі (після 22:30) не буде менеджера локації, тому охорона перевірить ваші документи, а зареєструють вас вранці.

Якщо ви хочете жити у сім’ї, ми радимо звернутися до RefugeeHomeNL. Це - ініціатива уряду Нідерландів щодо забезпечення безпечних будинків для біженців з України через приймаючі сім’ї.

RefugeeHomeNL перевіряє всіх хостів-учасників. Додадково на співбесіді для оцінювання всі господарі повинні надати офіційний сертифікат про належну поведінку. Тільки ті, хто пропонує біженцям приватний простір, наприклад, власну кімнату, мають право на RefugeeHomeNL. Тобто мова не йде про життя у кімнаті з кимось іншим, лише окреме приміщення. Кухня, туалет й таке інше можуть бути спільного користування.

Також, ви можете звернутися до однієї (або кількох одразу) з приватних ініцатив:

 1. https://www.host4ukraine.com/
 2. https://housinganywhere.com/
 3. https://www.ukrainenow.org/

Наша компанія радо надає допомогу з
· працевлаштуванням;
· житлом;
· оформленням потрібних документів.